Open Championships

2019 - 80th Annual - Leading Scores

Leading Scores as of June 9nd

Leading Scores in PDF Format          Complete Standings in PDF Format

Team, Team, Handicapped
Place Team Name  Entry Score From
1 The Misfits 718 3,785 Seven Mountains USBC
2 CYMA Pro Shop 685 3,652 St Marys USBC
3 Corkey's Rollers #2 864 3,606 Gr Pittsburgh USBC
4 Porkey's Piglets 293 3,581 Towanda USBC
5 Low Ballers 466 3,575 Laurel Highlands USBC
6 Johnstown II 678 3,558 Laurel Highlands USBC
7 Al's Guys 50 3,553 Southeast PA USBC
8 Erie's Elite 771 3,540 Northwestern PA USBC
9 Just a Shot Away II 831 3,537 Mercer County USBC
9 The Maddog Express 491 3,537 Northwestern PA USBC
11 Ammo & Arms 316 3,532 St Marys USBC
12 Provost Real Estate 757 3,525 Allegheny Mountain USBC
13 Russel Standard 440 3,516 Northwestern PA USBC
14 Livin' on a Spare 264 3,509 Brownsville USBC
15 Young Guns 412 3,495 Punxsutawney USBC
16 Soggy Bottoms 32 3,491 Brownsville USBC
17 Sobota 468 3,487 Northwestern PA USBC
18 Some bad hat Harry 601 3,483 Titusville USBC
19 The Aviation Inn 76 3,482 Altoona District USBC
20 Michuck's Maulers 317 3,481 St Marys USBC
Team, Team, Scratch
Place Team Name  Entry Score From
1 Erie's Elite 771 3,540 Northwestern PA USBC
2 Clatch 1 365 3,470 Wyoming Valley USBC
3 Imperial Lanes 1 891 3,445 Milton USBC
4 Eighmy Edge 2 773 3,405 Northwestern PA USBC
5 Seneca Lanes 932 3,395 Butler Area USBC
6 No steps on the Moon 590 3,386 Gr Pittsburgh USBC
7 Sinking 576 3,375 Altoona District USBC
8 Rothweiler & Sons #1 550 3,361 Lancaster USBC
9 Token Lefty 933 3,348 Gr Pittsburgh USBC
10 Stelma Construction #2 882 3,343 Wyoming Valley USBC
11 Nobody's Perfect 45 3,335 Central PA USBC
12 Wildlife 1 518 3,321 Gr Pittsburgh USBC
13 The Moosefish 726 3,309 Gr Pittsburgh USBC
14 AMT #1 367 3,307 Reading-Pottstown USBC
15 Bean's Pro Shop #3 609 3,293 Wyoming Valley USBC
16 Beaver Valley Pro Shop 974 3,290 Beaver Valley USBC
17 Some bad hat Harry 601 3,288 Titusville USBC
18 Just a Shot Away II 831 3,285 Mercer County USBC
19 Fun Killers 963 3,271 Beaver Valley USBC
20 Past & Present 899 3,258 Northwestern PA USBC
Doubles, Doubles, Handicapped
Place Team Name  Entry Score From
1 Hansley Jessica L.  \ Blewett Riley C.  718 1,606 Seven Mountains USBC
2 Ramsay Richard D.  \ Janick John W.  466 1,571 Laurel Highlands USBC
3 Sheridan Brian R.  \ Sivillo Kent R.  736 1,540 Northwestern PA USBC
4 Cettell Mark W.  \ Llera Heather Y.  977 1,539 Northwestern PA USBC
5 Mertz Benjamin M.  \ Schlegel Andrew J.  217 1,534 Reading-Pottstown USBC
6 Felmlee Alan L.  \ Zaffino Jeff F.  932 1,533 Butler Area USBC
7 Keller Dave A.  \ Atwell Jacob C.  674 1,529 Butler Area USBC
7 Crowe Darrell   \ Crowe Charlie A. Jr 304 1,529 St Marys USBC
9 Vergara Carlos A.  \ Roman Francisco J.  809 1,528 Allentown Area USBC
10 Sanders Dianne L.  \ Sanders Richard N.  15 1,523 York-Adams USBC
11 Hoehn James L.  \ Heynoski Matthew L.  491 1,519 Northwestern PA USBC
12 Vogt Daniel W.  \ Schauer William H.  300 1,518 St Marys USBC
12 Ammerman Nathan D.  \ Richards Jeremy C.  43 1,518 Seven Mountains USBC
14 Young Drew P.  \ Buzard Shane M.  253 1,511 Gr Oil Region USBC
15 Troutman Richard D.  \ Forman John D.  123 1,510 Central PA USBC
16 Kieffer Greg L.  \ Wargo Andrew J.  548 1,509 Central PA USBC
17 Robertson Zachary   \ Hippo Robert S.  577 1,508 Altoona District USBC
18 Park Ryan A.  \ Park Shawn M.  477 1,507 Western Crawford County USBC
19 Moneypenny Angela M.  \ Moneypenny Thomas M  562 1,506 Gr Pittsburgh USBC
19 Beimel Todd M.  \ Beimel Donald E.  193 1,506 St Marys USBC
Doubles, Doubles, Scratch
Place Team Name  Entry Score From
1 Felmlee Alan L.  \ Zaffino Jeff F.  932 1,533 Butler Area USBC
2 Robertson Zachary   \ Hippo Robert S.  577 1,508 Altoona District USBC
3 Pugh Kenneth J.  \ Porr Wayne A. Jr 408 1,501 Reading-Pottstown USBC
4 Park Ryan A.  \ Park Shawn M.  477 1,471 Western Crawford County USBC
5 Burkholder Chad D.  \ Gelwicks Bradley S.  917 1,465 Gr Pittsburgh USBC
6 Petzel Jim   \ Pencak Jim R.  893 1,451 Milton USBC
7 Haas Stephen J.  \ Bruff James Greg   889 1,450 York-Adams USBC
8 Everette Brian M.  \ Biego William R.  784 1,449 Beaver Valley USBC
9 Janicki Robert   \ Kosela Stephen E.  784 1,447 Beaver Valley USBC
10 Eighmy Lee E. Jr \ Kightlinger Nicholas A.  770 1,446 Northwestern PA USBC
11 Gaasche Bill J. Jr \ Harger Robert D.  79 1,445 Southeast PA USBC
12 Kissel Thomas J. III \ Lombardi Adam J.  590 1,441 Gr Pittsburgh USBC
13 Petzel Jim   \ White Matt T.  932 1,433 Butler Area USBC
13 Ullery Gary A.  \ Davison David B.  747 1,433 York-Adams USBC
15 Learn Robert L. Jr \ Neuer Andrew J.  891 1,424 Milton USBC
16 Williams Ryan L.  \ Nichols Brian R.  482 1,422 Western Crawford County USBC
17 Marks Joshua M.  \ Hiles James D.  933 1,421 Gr Pittsburgh USBC
18 Crepp Devin A.  \ Aluisia Brian D.  703 1,419 Beaver Valley USBC
19 Fink Derek M.  \ Sincavage Jason S.  576 1,418 Altoona District USBC
20 Mitchell Theodore J.  \ Kightlinger Nicholas A.  901 1,416 Northwestern PA USBC
Singles, Singles, Handicapped
Place Team Name  Entry Score From
1 Uber William L.  785 846 Beaver Valley USBC
2 Ramsay Richard D.  466 840 Laurel Highlands USBC
3 Showman Chad R.  244 838 Brownsville USBC
4 Rogers Rick J.  466 821 Laurel Highlands USBC
4 Nicolia Mark C.  492 821 Northwestern PA USBC
6 Atwell Jacob C.  674 818 Butler Area USBC
7 Hartranft Rebecca A.  260 817 Lancaster USBC
7 Troxell William J.  18 817 York-Adams USBC
9 Tassone Ralph J.  38 816 Kane Area USBC
10 Baker Rachel A.  287 815 Franklin County USBC
10 Roxberry Emily K.  595 815 Gr Oil Region USBC
12 Janick John W.  466 811 Laurel Highlands USBC
12 Griffin William J.  438 811 Lancaster USBC
14 Janick Johnathan S.  936 807 Laurel Highlands USBC
14 Goerl Bob   115 807 Butler Area USBC
16 Wright Tanya M.  331 805 Lancaster USBC
16 Ditzler Edwin L.  224 805 Lancaster USBC
18 Rudnik Robert S.  505 803 Laurel Highlands USBC
19 Sandt Layne M.  383 801 Bethlehem Area USBC
19 Rhodes Christopher W.  76 801 Altoona District USBC
Singles, Singles, Scratch
Place Team Name  Entry Score From
1 Uber William L.  785 846 Beaver Valley USBC
2 Sandt Layne M.  383 801 Bethlehem Area USBC
3 Trout Thomas J.  892 787 Milton USBC
4 Eighmy Lee E. Jr 770 783 Northwestern PA USBC
5 Hawley Joshua P.  939 781 Northwestern PA USBC
6 Troutman Billie J.  953 780 Altoona District USBC
6 Haas Stephen J.  889 780 York-Adams USBC
8 Getz Craig S.  11 779 Lancaster USBC
9 Bennett Chuck   932 778 Butler Area USBC
10 Farrow Travis L.  148 775 Franklin County USBC
11 Machuga Michael R.  988 774 Northwestern PA USBC
12 Wallack Mitch   658 771 Southeast PA USBC
13 Marnella Paul A.  940 769 Northwestern PA USBC
13 Harpster Michael L.  75 769 Altoona District USBC
15 Schnur Scott R. Jr 153 765 York-Adams USBC
16 Valentine Richard M.  78 758 Southeast PA USBC
17 Posey Martin R.  332 757 Lancaster USBC
18 Wilson Chris A.  583 753 Lancaster USBC
19 Kightlinger Nicholas A.  770 752 Northwestern PA USBC
20 Smith Steven R.  781 750 Seven Mountains USBC
All Events, All Events, Handicapped
Place Team Name  Entry Score From
1 Nero Donald  Jr 685 2,405 St Marys USBC
2 Druckemiller Mason H.  718 2,361 Seven Mountains USBC
3 Thiry Zane   381 2,345 Mercer County USBC
4 Brickley Cody A.  617 2,343 Seven Mountains USBC
5 Keller Dave A.  672 2,338 Butler Area USBC
6 Edmiston Jason L.  55 2,319 Laurel Highlands USBC
7 Tonty Fred A.  434 2,315 Mercer County USBC
8 Scheib Kevin P.  199 2,300 Gr Harrisburg USBC
9 Moore Matt E.  231 2,297 Lock Haven USBC
10 Showman Chad R.  244 2,291 Brownsville USBC
11 Graff Trevor   396 2,287 Gr Harrisburg USBC
12 Weaver Keith W.  132 2,283 Bethlehem Area USBC
13 Boetger Tim J.  491 2,272 Northwestern PA USBC
14 Quiggle Justin L.  316 2,270 St Marys USBC
15 Troxell William J.  18 2,269 York-Adams USBC
16 Ramsay Richard D.  466 2,263 Laurel Highlands USBC
17 Hoehn James L.  491 2,260 Northwestern PA USBC
18 Rogers Rick J.  466 2,256 Laurel Highlands USBC
19 Morris Mark C.  510 2,255 Allegheny Mountain USBC
20 Rager Raymond L.  466 2,250 Laurel Highlands USBC
All Events, All Events, Scratch
Place Team Name  Entry Score From
1 Uber William L.  785 2,243 Beaver Valley USBC
2 Kochel Brian L.  403 2,234 Reading-Pottstown USBC
3 Schwarz Jeff N.  933 2,225 Gr Pittsburgh USBC
4 Bennett Chuck   932 2,202 Butler Area USBC
5 Sincavage Jason S.  576 2,200 Altoona District USBC
6 Marcellus Brian C.  670 2,189 Butler Area USBC
7 Demine Nicholas M.  518 2,177 Gr Pittsburgh USBC
8 Jackson Eric J.  79 2,171 Southeast PA USBC
9 Harris Joe W.  518 2,168 Gr Pittsburgh USBC
10 Schnur Scott R. Jr 153 2,147 York-Adams USBC
11 Buckery Robert S. Jr 365 2,145 Wyoming Valley USBC
11 Neuer Andrew J.  891 2,145 Milton USBC
11 Fink Artie L. Jr 576 2,145 Altoona District USBC
14 Hawley Joshua P.  939 2,141 Northwestern PA USBC
15 Smith Steven R.  589 2,136 Seven Mountains USBC
16 Morgan Jason M.  425 2,129 Beaver Valley USBC
17 Graham Richard E.  551 2,128 Lancaster USBC
18 Lint Troy W.  550 2,125 Lancaster USBC
19 Loch Matt A.  398 2,122 Anthracite Valley USBC
20 Trout Thomas J.  892 2,121 Milton USBC
No Bowl Seniors, No Bowl Seniors, Handicapped
Place Team Name  Entry Score From
1 Eppley Donald F.  678 781 Laurel Highlands USBC
2 Coburn Kenneth A.  261 771 Northwestern PA USBC
3 Bryner Raymond H. Jr 744 767 York-Adams USBC
3 Bryner Raymond H. Jr 971 767 Central PA USBC
5 Pacella Timothy R.  494 766 Gr Pittsburgh USBC
6 Keller Jeffrey E.  333 765 Lancaster USBC
7 Miller David M.  276 762 Mercer County USBC
8 Albaugh Charles G. Sr 864 759 Gr Pittsburgh USBC
8 Albaugh Charles G. Sr 862 759 Gr Pittsburgh USBC
10 Pulling Larry L.  750 749 Northwestern PA USBC
10 Karsnak Glenn A.  707 749 Beaver Valley USBC
12 Hagerty Michael S.  887 746 Seven Mountains USBC
13 Pritchard Howard  Jr 659 742 Southeast PA USBC
14 Custer Mark W.  839 737 Laurel Highlands USBC
14 Taylor John M.  277 737 Mercer County USBC
16 Hostoffer John J. Jr 861 736 Gr Pittsburgh USBC
16 Hostoffer John J. Jr 864 736 Gr Pittsburgh USBC
18 Chapman Jerry   864 735 Gr Pittsburgh USBC
18 Kazmierczak William J.  931 735 Reading-Pottstown USBC
18 Chapman Jerry   862 735 Gr Pittsburgh USBC
No Bowl Seniors, No Bowl Seniors, Scratch
Place Team Name  Entry Score From
1 Bryner Raymond H. Jr 744 761 York-Adams USBC
1 Bryner Raymond H. Jr 971 761 Central PA USBC
3 Karsnak Glenn A.  707 734 Beaver Valley USBC
4 Bower Darryl   238 712 Gr Harrisburg USBC
5 Hulsizer Alan   278 704 Reading-Pottstown USBC
6 Sannie Gary   366 701 Wyoming Valley USBC
7 Shenesky Michael G.  708 695 Beaver Valley USBC
8 Newman Charles E.  971 693 Central PA USBC
9 Sirak Robert J.  832 682 Northwestern PA USBC
10 Laukaitis Dennis R.  64 676 Central PA USBC
11 Quinn Kevin D.  229 674 Bradford USBC
12 Mack William H.  366 671 Wyoming Valley USBC
12 Cramer Duane R.  854 671 Monroe County USBC
12 Stroble Randy D.  472 671 Lycoming County USBC
15 Everette Mark E.  786 670 Beaver Valley USBC
15 Everette Mark E.  791 670 Beaver Valley USBC
17 Harpster Michael L.  75 666 Altoona District USBC
18 Morrow William M.  201 656 Gr Harrisburg USBC
19 Wiser Ray E.  26 655 Gr Harrisburg USBC
20 Charlesen Harry E.  280 654 Reading-Pottstown USBC

 

 

Top